Sunteţi aici: Pagina principală // Sport

Valcea dezlantuita

Razvan DobreLiga a II-a, CSM Râmnicu Vâlcea – Arieşul Turda 5-1(2-1)
După şase etape fără victorie, CSM Rm. Vâlcea s-a impus sâmbătă în Zăvoi, scor 5-1 (2-1), cu Arieşul Turda, deşi trupa lui Artimon a jucat din minutul 9 în inferioritate.
Toate ghinioanele din Zăvoi ale CSM-ului din ultimul timp, când a pierdut puncte preţioase în finalul meciurilor cu Dacia şi UTA, s-au spart sâmbătă, la partida cu Arieşul, când totul le-a ieşit alb-albaştrilor.
Flămândă după victorie, Vâlcea a început tare meciul cu Arieşul şi a deschis scorul încă din minutul 7, când Iulică Popa a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri. Peste numai două minute însă, portarul vâlcean Perianu este eliminat pentru henţ în afara careului, iar între buturi intră debutantul Brănescu (15 ani). Artimon ia decizia corectă şi îl sacrifică pe Boroiban care, deşi are o execuţie mai bună în faţa porţii, nu are potenţialul fizic al masivului Roman, jucător care a făcut o mare risipă de energie.
CSM părea să se desprindă decisiv în minutul 30, când Dan Roman a marcat spectaculos cu capul din centrarea perfectă venită de la Pasăre. Clujenii  revin însă în joc după gafa portarului debutant Brănescu, care a scăpat printre degete şutul de la distanţă al lui Sântejudean. Tânărul portar vâlcean avea însă să se revanşeze ulterior, salvând două mingi extrem de dificile.
Arieşul forţează în debutul reprizei secunde, când ratează o bună ocazie de egalare. Clujenii se “taie” însă în minutul 54, când R. Dobre ia o acţiune pe cont propriu, intră în careul advers şi obţine un penalty, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Iulică Popa. Din acest moment, meciul este la discreţia gazdelor care, deşi în inferioritate, zburdă pe teren şi mai marchează de două ori. A patra reuşită a venit de la Adrian  Dandea (75), care a deviat în poartă centrarea venită de la Dobre. În minutul 88, acelaşi R. Dobre îşi încununează cu un gol spectaculos o evoluţie excelentă, marcând cu un şut violent, la vinclu, dintr-un unghi închis, după o pasă inteligentă venită de la S. Popescu.
În plus, CSM şi-a mai creat pe final câteva ocazii imense. De remarcat şi faptul că la scorul de 3-1 cel mai bun arbitru roman, Al. Tudor, a omis să elimine un clujean pentru fault clar în postură de ultim apărător, ecusonul FIFA arătând inexplicabil doar cartonaşul galben.
În urma acestei victorii, CSM a urcat pe locul 8 în clasament însă, dacă aşa cum toată lumea prognozează, CFR Timişoara se va retrage, alb-albaştrii vor ajunge la -6 la adevăr şi intră în lupta pentru evitarea retrogradării. Ca un fapt interesant, dacă excludem Otopeniul care a câştigat sâmbătă la „masa verde” cu CFR Timişoara, CSM are cel mai bun atac din serie, cu 20 de goluri marcate în 9 etape.

CSM Rm. Vâlcea -Arieşul Turda 5-1 (2-1)
Stadion Municipal, spectatori 300
Au marcat I. Popa (‘7, ‘54-pen.), Roman ‘30, Dandea ‘75, R. Dobre ‘88 respectiv Sântejudean ‘35
Eliminări: Perianu ‘9
CSM: Perianu-Pasăre, Vişa, Deaconescu, Goge-I.Popa (Gârlă ‘79), Dandea, S. Popescu, R. Dobre(Onofrei ‘89)-Roman, Boroiban (Brănescu ‘9). Antrenor, Alin Artimon
Arieşul: Neagoe-Torniay, Forika, Bier, Văsâie-Astafei (C.Crişan ‘61), Panaitescu (Fl.Anghel ‘55), Petelean, Borza-Hardău (Onaca ‘73), Sântejudean. Antrenor, Marin Tudorache.

FC Silvania-FCM Tg.Mureş amânat
CFR Timişoara-CS Otopeni 0-3 (neprogramare)

14 Drobeta Tr. Sv.     9     2     2     5     8-14     8
15 Minerul Lupeni     9     1     4     4     5-9     7
16 Arieşul Turda     9     2     0     7     9-17     6
17 Fortuna Covaci     9     1     1     7     8-21     4
18 CFR Timişoara     9     0     0     9     1-33     0